Новини Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript Facebook

Про ситуацію навколо неіснуючої більше довідки про склад сім'ї, коментує партнер ЮК ЕЙДІКОМ Олена Воронцова

2013-01-25

Починаючи з 04.01.2013, у зв'язку з набранням чинності змін до ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а також наказу МВС України від 22.11.2012 № 1077 «Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів» (далі - Наказ № 1077), функції паспортистів, раннє працюють у ЖЕКах і видавали, в т.ч., довідки про склад сім'ї або про зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб (у народі звані «Форма 3») перейшли до Державної міграційної службі України (далі - ДМС України).
 
Так, адресно - довідкові підрозділи територіальних органів ДМС України надають інформацію про місце проживання / перебування осіб у вигляді довідки про реєстрацію місця проживання / місця перебування особи (п.п. 8.1, 8.8 Наказу № 1077).
 
При цьому, законодавець не вніс відповідні корективи до ряду нормативно -правових норм, регулюючих, в т.ч. порядок видачі субсидій, призначення допомоги при народженні дитини, а саме в частині надання довідки про склад сім'ї, якої тепер не існує.
 
Відповідно держоргани не мають права оформити таку допомогу без відповідного документа, а взяти його ніде. Новий же документ (довідка про реєстрацію місця проживання / місця перебування особи), який сьогодні видає ГМС України, не передбачений у переліку необхідних документів і відповідно є формальністю.
 
У такому разі, поки законодавець не приведе у відповідність один одному норми Закону, одним з можливих способів підтвердження, наприклад, складу сім'ї при оформленні допомоги при народженні дитини, є рішення суду, прийняте на підставі заяви особи на встановлення фактів, що мають юридичне значення. Але, в такому випадку, можна тільки уявити який ажіотаж і хаос почне відбуватися не тільки в судах, а й серед населення в цілому.
 
У зв'язку з такою, сьогодні існуючої, проблемою Мінсоцполітики розмістив на своєму сайті інформацію про звернення до Головного управління праці та соціального захисту населення щодо можливості призначення, зокрема, допомоги при народженні дитини, на підставі акта огляду умов проживання сім'ї, із зазначенням у ньому інформації яким за рахунком дитиною є новонароджений.
 
При цьому, провівши своє невелике розслідування з даного питання ми з'ясували, що Районні управління праці та соціального захисту м. Києва приймають документи на оформлення допомоги при народженні дитини та на підставі нової довідки про реєстрацію місця проживання / місця перебування особи, виданої ГМС України, з єдиною обмовкою, що в такому документі має бути інформація і про склад сім'ї.
 
У будь-кому разі, такий правовий колапс необхідно негайно усувати, а інакше зловживань посадових осіб та порушень конституційних прав громадян не уникнути. І щодо упередження таких ситуацій у майбутньому повинен своєчасно реагувати саме законодавець.
 
Олена Воронцова, партнер юридичної компанії "ЕЙДІКОМ"